A világbajnokság mind a 12 stadionjában 14 kamera figyeli majd a kapukat. A másodpercenként 500 képkockát rögzítő kamerák képét számítógép elemzi majd, így a játékvezető egy speciális óra villogó és rezgő jelzéseinek segítségével egy másodpercen belül értesül arról, ha a labda áthalad a gólvonalon.
Többek között a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon tapasztalt, döntő fontosságú játékvezetői tévedés miatt vált égetővé az új technológia bevezetése, amely arra szolgál, hogy minden kétséget kizáróan el tudják dönteni, egy adott helyzetben áthaladt-e a labda teljes terjedelmével a gólvonalon, így elejét vegyék a korábban tapasztalt játékvezetői tévedéseknek. A Németország-Anglia nyolcaddöntőt vezető uruguayi Jorge Larrionda nem adta meg az angol Frank Lampard szabályos gólját az első félidő végén 2-1-es állásnál. A találkozót végül 4-1-re a német válogatott nyerte.
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) tavaly április elején döntött arról, hogy a német fejlesztésű, GoalControl elnevezésű technológiát próbálja ki a szintén kamerarendszerrel dolgozó brit Hawk-Eye, valamint a mágneses mezőket alkalmazó német-dán GoalRef és a német Cairos helyett a vb főpróbájának tartott júniusi Konföderációs Kupán, amely a házigazda Brazília végső győzelmével zárult.
A rendszer tökéleten működött a torna során, illetve a 2400 vizsgált gól esetében, ezért is kap szerepet a mostani vb-n.